Janouškovo Ústí

MUZIKANTI V CAKLI - 32. ROČNÍK

Hlavicka mobil

Janouškovo Ústí

PÁTEK 11. a SOBOTA 12. SRPNA 2017

vzkazy dotazy

Pátek - 11. 8. 2017

19:30

MAROD

MAtláškovic RODina ze Staré Bělé, rodinné uskupení Reného Racka Matláška - otec, matka, syn, dcera Matláškovi + basista Luboš Vejmola a příjemná, nenucená atmosféra. Hrají a zpívají folk, country a trampské písničky. Syn, také René, už pracuje na svém prvním CD, takže i autorské pokračování otcovy linie je zachováno. Potkal jsem se s nimi letos v Brně na krásné benefiční akci, kterou pořádali ještě s dalšími muzikanty v Ostravě, Praze a Brně a kde se vybralo téměř 100 tisíc korun na operace pro popálené dítě. Byly tam opravdu až dojemné momenty. (www.matlaskovi.cz)

LÁĎA ZÍTKA - křest CD

folkový a bluesový písničkář, vynikající hráč na foukací harmoniku, v Cakli hrál už několikrát, občas i s naší dvojicí Janoušek & Vondrák, kde se objevuje v roli hosta čím dál častěji (např. letos v lednu i v TV pořadu Folk Factory na stanici ČT art). V rámci vystoupení pokřtíme jeho první CD Šesťákový svět. (bandzone.cz/ladazitka)

JANANAS

pražská skupina, která (nechápu, jak je to možné) v Ústí ještě nikdy nebyla. Potkávám se s nimi na různých akcích už roky, a protože se mi velice líbí jejich písně, už jsem je chtěl několikrát pozvat, ale podařilo se to konečně až letos. Píše se o nich: Svěží, inteligentní, adresné, zábavné, hudebně výjimečné, textově excelentní. Je to přesně tak. Texty zpěvačky Jany Infeldové jsou pro mě ta nejvyšší liga u nás, muzikantsky je to nabité nápady a fóry, které objevujete až postupně. To mám rád. Jananas s ní tvoří kluci: Jan Vávra - kytara, Jaromír Fulnek - baskytara, Chili - bicí. To si nenechte ujít. Aktuální CD To samo. (www.jananas.cz)

FLERET

dlouholetá stálice na české hudební scéně, skupina z Vizovic kolem Zdenka Hrachového a Stani Bartošíka. V Ústí už hráli, ale hodně vody utéklo, bude to tak pětadvacet let. Tehdy jsme jeli nezapomenutelnou šňůru ještě společně s Vlastou Redlem, skuteční Umělci na šňůře. Za tu dlouhou dobu prošla Fleretem spousta muzikantů a vydali víc jak desítku CD, aktuální je Hopa bejbe z roku 2015, na níž hostuje na trubku Milan Bureš z ústecké firmy Proplast, aby propojení bylo dokonalé. Jejich kytarista Vítek Rokyta zase naopak je hlavním aranžérem a multiinstrumentalistou na třech mých dětských CD z poslední doby - Dušičky, Koťata a Tetovaná teta. Není ten svět krásně propletený? Tož, cérky a ogaři, užite si valašského bigbíta! (www.fleretmusic.cz)

Po skončení koncertu je možné posedět u kytar, u ohýnku nebo v hospodě a vstřebat zážitky.

Sobota - 12. 8. 2017

13:00

ODPOLEDNE PRO DĚTI - DIVADLA, PÍSNĚ, HRY

Klasická pohádka o Koblížkovi v autorské úpravě s loutkami a písničkami Milana Šťastného a jeho Dodivadla z Dobroslavic na Ostravsku, které prošlo úspěšně nejrůznějšími přehlídkami a má za sebou mnoho dětských představení. (www.dodivadlo.cz)

DODIVADLO - MILAN ŠŤASTNÝ - POHÁDKA O KOBLÍŽKOVI

Klasická pohádka o Koblížkovi v autorské úpravě s loutkami a písničkami Milana Šťastného a jeho Dodivadla z Dobroslavic na Ostravsku, které prošlo úspěšně nejrůznějšími přehlídkami a má za sebou mnoho dětských představení. (www.dodivadlo.cz)

JAROSLAV SAMSON LENK - PÍSNĚ Z VEČERNÍČKŮ

nebývalo zvykem, že by se Samson nechal lehce přemluvit k vystoupení pro děti, byť napsal dlouhou řadu dětských písní pro večerníčky České televize, kde hrají živá zvířátka. Jenže: to se napíše a natočí ve studiu, ale jít to zahrát dětem naživo? To není tak jednoduché. Ale v tomto případě mi to vlastně sám navrhl. My jsme totiž spolu před čtyřmi lety odehráli dopolední představení pro děti v Lucemburku, v české škole dětí zaměstnanců EU. Zatímco náš kolega Vlasta Redl spal a soustředil se na večerní představení pro dospělé a odmítl jít hrát dětem, že stejně nemá co, vytáhl jsem Samsona, ať to jde se mnou zkusit, protože co zahrát má. Moc se mu nechtělo, že neumí s dětmi mluvit, ale nakonec šel a měli jsme velký úspěch a myslím, že se mu hraní pro dětské posluchače zalíbilo. A něco se i v budoucnu chystá, ale to je tajné!

Soutěže, hry a poník Laky

Pak se bude hrát a soutěžit o drobné ceny a cukrlata, jezdit na poníkovi, Laky se už těší, bude spousta atrakcí, poleze se po úchytech na stěnu a tak. A potom zas písně, kdo rád zpívá!

SLÁVEK JANOUŠEK a LUBOŠ VONDRÁK - písně z CD KOŤATA, DUŠIČKY, TETOVANÁ TETA

Za poslední léta jsem postupně vydal tři dětská CD a vydatně je i obehrál dětem v mateřských školkách a na 1.stupni základních škol. Tak vybereme zejména ty sborově zpívací.

DIVADLO HARMONIKA - MAREK VOJTĚCH - SNĚŽIBÁBA A ČERT

Autor Marek Vojtěch, pražský muzikant, komediant, výtvarník, nepřehlédnutelný harmonikář, písničkář mocného hlasu, člen naší Textové dílny, velmi plodný a briskní textař přijíždí opět do Cakle se svým Divadlem Harmonika a novou pohádkou. (www.divadloharmonika.cz)
18:00

JAROSLAV SAMSON LENK

Samson dá samozřejmě i set pro dospělé posluchače, aby si jeho příznivci přišli plně na své. Zpívat povoleno, nakonec to je už samozřejmostí. (www.samsonlenk.cz)

TONY JOCH & PŘÁTELÉ

parta z nedalekých Svitav. Tony se obklopil hudebníky, kteří hrají i v jiných svitavských sestavách (Do větru, s Frantou Černým z Čechomoru atd.), jejich písně znějí folkrockově a vycházejí z hudební oblasti, v níž se pohybuje třeba brněnský Kamelot. Aktuální CD La dolce vita, na něm host Roman Horký. (www.tonyjoch.cz)

PASSAGE

loni na podzim jsme křtili v Teplicích jejich skvělé CD Na hraně. Kapelník Jarda Kuchař vede kapelu k čím dál výraznějším počinům - na křtu jsme slyšeli vynikající dechovou sekci. Passage hraje vlastní melodické písničky založené na vícehlasu, většinovým autorem je kytarista David Watzl a je příjemným zjištěním, že se do kapely vrátila zkušená zpěvačka Madla Klupková, dnes jinak členka skupiny Devítka. (www.kapelapassage.cz)

RADIM ZENKL

virtuózní mandolinista světového významu a věhlasu, který v 80. letech odešel do USA a dodnes se vrací hrát i do své vlasti. Máte pocit, že na tu mandolínu hrají dva až tři chlapi, protože ani zblízka jsem nemohl pochopit, jak se dá naráz zahrát tremolové sólo, kráčející bas a doprovod. V průběhu let si přivzal další nástroje, takže ho uslyšíme hrát i na flétny, zvířecí roh či australské didgeridoo. Bude pro nás čest si s ním zahrát několik písní. (www.zenkl.com)

SLÁVEK JANOUŠEK & LUBOŠ VONDRÁK, LÁĎA ZÍTKA j.h

spolupráce našeho dua začala v roce 1978 v Malém divadýlku v Brně, hudební v roce 1981 ve skupině Krák, pak od 1982 jako duo. Po roční pauze vojenské, po níž přišlo dvouleté intenzivní peklo, a následné dvaadvacetileté přestávce jsme hraní v roce 2007 obnovili, takže spolu i po 10 souvislých letech déle nehrajeme, než hrajeme. Ale to je pěkné! Na foukačku si s námi zahraje Láďa Zítka, ale také se přidá Radim Zenkl. (www.slavekjanousek.cz)

JABLKOŇ

před několika lety už v Ústí hráli, je to vlastně návrat Michala Němce a spol., protože se mi jejich divoký způsob hry odedávna líbil. Pro ty, co by nevěděli, jakou hudbu očekávat, je naprosto trefná stručná charakteristika publicisty Jiřího Černého: Jablkoň je setkáním Georga Friedricha Händela s pračlověkem. To sedí. Už když jsem je kdysi v 80. letech viděl na Portě poprvé v poněkud jiné sestavě, to tak bylo. Z jedné strany akademické, poučené, z druhé dřevní, až na dřeň jdoucí, nadhled a vtip. Užijte si to. (www.jablkon.com)

NADORAZ

hradecká parta kolem trumpetisty (lépe kornetisty), zpěváka a autora písní Jirky Petery už se v Ústí také v minulosti vyskytla. Jsou to moji miláčci od dávných portovních časů, vzpomínám si také na krásné, v podstatě noční taneční koncerty na Ostrůvku na festivalu Zahrada ve Strážnici. Tradičně je v jejich hraní humor a recese, uslyšíte swing, dixieland, až dixielandový punk, ale třeba i country, rap, funky a rock v nenapodobitelném provedení. Nejlepší možný konec festivalu. (www.nadoraz.cz)

Uvádět budeme opět s mým souzrozencem, panem advokátem Frantou Urbancem.

A ještě na závěr: Pokud by Vás zajímaly informace o Textové dílně Slávka Janouška či koncerty SJ, najdete je na

www.slavekjanousek.cz.

Změna programu je vyhrazena.